no-img
پروژه 98

چرا Visual Basic ؟ - پروژه 98


پروژه 98
اطلاعیه های سایت

گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .

ادامه مطلب

DOC
چرا Visual Basic ؟
doc
شهریور 10, 1399
50 کیلوبایت
تعداد صفحه:12
۲,۰۰۰ تومان
۲,۰۰۰ تومان – خرید

چرا Visual Basic ؟


چرا Visual Basic ؟

VB ، بدون شک ، یکی از بهترین ابزار های برنامه نویسی است که تاکنون برای PC ساخته شده است . این زبان روئیای برنامه نویسان ، بخصوص برنامه نویسان WINDOWS را جامه عمل پوشاندهاست . اگر تا به حال با زبان C برای WINDOWS برنامه نوشته باشید ، می دانید که چقدر مشکل و وقت گیرد است و دیباگ کردن آن چقدر سخت خواهد بود . فقط خواند ن کتابچه راهنمای کیت توسعه نرم افزار Microsoft windiws software Development Kit آن ساعتها به زمان  نیاز دارد و نوشتن برنامه های واقعی حتی از این هم بیشتر وقت می گیرد . واسطه گرافیکی کار بر GUI-(Graphica User Interface) -شاید موج آینده باشد ، ولی کار را برای برنامه نویسان بسیار مشکل کرده است .

حتی ابتدایی ترین برنامه های windows که چیزی نیست جز یک پنجره ساده با یک توضیح مختصر درباره نویسنده ، به حدود پنج صفحه کد c و چهار فایل جداگانه نیاز دارد (گرچه با c++ اوضاع کمی بهتر شده ).پیچیدگی فوق العاده نوشتن برنامه های سودمند و واقعی ، اغلب سرعت کار را تا حد حرکتی حلزونی پائین می آورد و از ان بدتر ، ابزراهای برنامه نویسی windows ، هنوز از کمال مطلوب فاصله بسیار دارند ، و whndows SDK گاهی بیشتر از آن مفید باشد ، باعث آزارو مزاحمت است .

ولی VB کاملاً این دورنما را تغییر داده است . بالاخره، آن ابزرای که windows تاکنون از فقدان آن در رنج بوده ، از راه رسیدن است .وقتی یک برنامه نویس با تجربه windows ، برای اولین بار VB را می بینند ، به سختی می تواند به چشمان خود اعتماد کند ! ایده کار بسیار ساده است . اگر سک پنجره با اندازهای معین لازم دارید، کافیست آن را روی صفحه کامپیوتر به اندازه دل خواهتان در آورید . اگر در جایی از پنجره برنامه یک جعبه متن لازم دارید، کافیست ان را از جعبه ابزار برداشته و در محل مورد نظر قرار دهید . VB آنچه را که یک برنامه خوب باید بکند – برداشتن بار جزئیات از دوش شما – انجام می دهد . سودمندی VB در آنجاست که ، بالاخره می توان در فرایند برنامه نویسیwindows کمک گرفت . شما می توانید هر چیزی را ،جعبه لیست دکمه فرمان ، دکمه ترکیبی، هر جا که مایلید قرار دهید . در پایان هم ، فقط کافیست چند خط کد Bisic (که اغلب بسیار هم کم است ) بنویسید تا همه چیز به خوبی پیش برود ، وVB هم فایل اجرایی آن را برایتان خواهد ساخت . از دیدگاه یک برنامه نویس VB ,Windows هیچ چیزی از یک معجزه کم ندارد .

رهیافت ما

این زبان برای آنهائیست که می خواهند برنامه نویس windows شوند ، پس باید وقت زیادی را صرف کار با VB   کنند . به عبارت دیگر ،خواهید دید که این زبان چه توانایی هایی دارد  برای این منظور ، مثال های زیادی در این کتاب آورده شده است ، و این بهترین راه یادگیری یک نرم افزار جدید است . این مثال ها ، از پنجره ای می سازید و با آن کار می کنید ، شروع می شوند . در طول این زبان مثال های متعددی آورده خواهند شد : برنامه ساعت شماته دار ، یک ادیتور متن ، برنامه پایگاه داده برنامه نقاشی ، ماشین حساب ،‌و بسیاری برنامه های دیگر .

علاوه بر این ، همان طور که از نام VB هم بر می آید ،بایستی مقدار زیادی از وقتتان را صرف ظاهر برنامه ها کنید . این کتاب از یک جهت از دیگر کتب برنامه نویسی تفاوت عمده دارد و آن این است که در VB ، طراحی یک برنامه پیش از انکه کد نویسی باشد ، طرح ظواهر برنامه است . اگر آشنایی قبلی با برنامه نویسی WINDOWS ندارید ، درخواهید یافت که برنامه هایی که نوشته اید با آنچه در تصور داشته اید ، بسیار تفاوت دارند . به ویژه باید بدانید که برنامه های ویندوز رویداد گرا هستند ، و این به آن معناست که برنه شما به جای برنامه نویسی خطی و پیوسته که قبلاً می شناختید ، از یک سری بخشهای کوچک تشکیل خواهد شد که هر کدام رویداری را کنترل می کنند . شاید اوایل کار کمی برایتان نا مانوس باشد ، ولی بعد از مدت کوتاه فکر کردن با رویدادهای Windows ، مثل کلیک های موش یا ضربه های کلید برایتان عادی خواهد شد .

چه چیزی در این زبان خواهید بافت ؟

VB منبعی خارق العاده از ابزارهای برنامه نویسی است ، و این کتاب قصد دارد آنها را مورد بررسی قرار دهد .در ابتدای این فصل با اصول کار آشنا می شوید ، و سپس راهتان را به جلو ادامه خواهید داد .این زبان یک دوره کامل برنامه نویسی Windows است . کار شمابا یک پنجره خالی شروع خواهد شد ،بعد به آن کمی رنگ لعاب خواهید زد ، و بعد هم تعدادی دکمه و جعبه متن ، که در vb اصطلاحاً به انها کنترل گفته می شود ، به آن اضافه خواهید کرد . وقتی حوب با کننترل ها اشنا شدید ، به پنچره برنامه تان جعبه گفتگو ، جعبه پیام ، و بالاخره منو ، اضافه می کنید . با پیشرفت کار ، با سرفصلهایی بر خورد خواهید کرد که در برنامه های حرفه ای windows آنها را دیده اید ، مثل تخته برش ،آیکن ، فایلهای نقشه بیتی ، و کنترل خطاها . یک فصل کامل به دیباگ کردن اختصاص دارد ، و یک فصل هم به تبادل دینامیک داده (DDE) ، که شما را قادر می سازد تا با دیگر برنامه های WINDOWS از قبیل اکسل ، و ورد، ارتباط برقرار کنید .

و بالاخره به قلمرو حرفه ای ها قدم خواهید گذاشت : چگونه می توانید VB از خارج (به کمک برنا مه هایی که با C نوشته شده اند )توصیه دهید ، اگر فقط به VB (و نه C )علاقهمند هستید ،و می خواهید ببینید که با آن چه کارهایی می توان انجام داد ، این کتاب برای شماست . ولی اگر می خواهید جلو تر بروید و با به کار گیری ویرایش حرفه ای VB به همراه Windows SDK و VB CDK (کیت توسعه کنترل VB) ، حرفه ای شوید باز هم این کتاب برای شماست . و اسن طراحی بلند پروازانه است : طراحی بدون درد سر برنامه های واقعی Windows ، ولی این دقیقاً همان چیزی است که VB در آن خبره است .

همان طور که قبلاً هم گفته شد ، جهت گیری شما به سمت نوشتن برنامه های عملیاتی خواهد بود . ولی برای کار ،شما باید بدانید که چه کار می خواهید بکنید . از همین رو ، شما بایستی زمانی را به درک مفاهیم VB ، از قبیل فرم ، متد ، پروژه ، و مدول اختصاص دهید . و خواهید دید که VB زبانی شئیی گراست (گرچه نه با مفاهیمC++) ، و به همین دلیل قبل از شروع کار بایستی با مفهوم شئی آشنایی کامل پیدا کنید .

به دلایل فوق ، بخشی  را به بررسی این مفاهیم اختصاص داده ایم. در ابتدا مفاهیم اساسی ویندوز ، مثل پنجره و دکمه ها ، تشریج شده اند . سپس به بررسی چند تا از مفاهیم برنامه نویسی ویندوز می پردازیم . در پایان هم مقدمه ای بر مفاهیم اصلی برنامه نویسیVB خواهیم اورد . چون فصل اول  زیربنایی برای بقیه فصول خواهد بود ، بنابراین قبل از ادامه کار با ابن زبان مطمئن شوید که ایده های اصلی آن را دریافته اید .

این زبان ، عمداً ، طوری طراحی شده اند که نوعی خاص از کنترل های VB -دکمه ها ،  جعبه لیست ها ، جعبه های ترکیبی جعبه های گفتگو ، یا منوها را پوشش دهند . در این روش ، شما قدم به قدم با اضافه کردن توانایی بیشتر به پنجره برنامیتان ان را کامل و تجربه کسب می کنید . بدین طریق شما قادر خواهید بود هر پروژه بزرگ و پیچیده ای را به طور سیستماتیک و گام به گام به انجام رسانید . بعد از طراحی و توجه به بخشهای برنامه نویسی برنامه ، به جای توجه به I/O برنامه ، که توسط دکمه ها و منوها انجام می گیرد ، فایلها و نحوه ارسال داده به تخته برش ویندوز را بررسی خواهیم کرد .سپس به جنبه های پیشرفته تر ، مثل توسعه دادن و استفاده از کنترل های سفارشی و لینک کردن VB با زبان C ، خواهیم پرداخت .

برچسب های مرتبط, , , , , , ,
Post Format


موضوعات :
,

دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *